پروفایل برنامه‌ریزی و کنترل پروژه
نادر خرمی راد

مدیریت کارهای شخصی با کانبان

این مطلب برای معرفی دوتا از نرم‌افزارهای محبوب منه، که هردوشون هم به سبک کانبان هستن.

نمی‌دونم از چه سبک و روشی برای مدیریت کارهای شخصی‌تون استفاده می‌کنین، ولی کانبان شخصی (Personal Kanban) یکی از روش‌های خوبه. به جز اون چیزهای دیگه‌ای مثل GTD هم هست. من خیلی از اون‌ها رو امتحان کردم و حتی روش‌های ترکیبی و ابداعی خودم رو هم ساختم، ولی به هر حال الان مدت زیادیه که از نسخه بسیار ساده شده‌ای از Personal Kanban استفاده می‌کنم.

در هر حال از هر روشی که استفاده کنین یه قاعده خیلی مهم توش وجود داره:

کارهایی که باید انجام بدین رو ثبت کنین

این باعث می‌شه که هم چیزی یادتون نره و هم ذهنتون آزادتر باشه. بعد می‌تونین با هر روشی ترتیب کارها رو مشخص کنین و پیش برین. بیشتر روش‌ها در مورد تعیین ترتیب کارهاس و بعضی‌هاشون زیاد از حد پیچیده می‌شن، در حالی که واقعا به اون اندازه پیچیده نیست. تعیین ترتیب کارها برای من فقط فوریت و بازگشت مالی و امثال اون‌ها نیست، این هم هست که تو هر زمان دلم می‌خواد چه جور کاری انجام بدم.

کاری که من می‌کنم اینه که یه تخته کانبان «ناقص» دارم و کل کارهام رو توش وارد می‌کنم، هر کار روی یه کارت. بعد چند وقت یه بار ترتیب کارتها رو اصلاح می‌کنم. از اول روز هم که می‌خوام کارهام رو شروع کنم یه نگاهی به بالای تخته می‌ندازم و از بین کارت‌هایی که اون بالا هستن (یعنی کارهایی که باید زودتر انجام بشن) هرکدوم که خوشم بیاد رو انتخاب می‌کنم و انجام می‌دم. این‌که گفتم تخته کانبان من ناقصه به این خاطره که حتی از حداقل ستون‌ها (یعنی آماده انجام، در حال انجام و کامل شده) استفاده نمی‌کنم. به جای اون دوتا ستون دارم: مسایل کاری، مسایل متفرقه. وقتی کاری رو شروع می‌کنم اون رو به ستون «در حال انجام» منتقل نمی‌کنم، چون واقعا بعید می‌دونم یادم بره که در حال انجام چه کاری هستم. وقتی هم که کارم تموم بشه کارت رو آرشیو می‌کنم و دیگه دیده نمی‌شه.

نرم‌افزار Portable Kanban

اگه مطمئن هستین که همیشه می‌خواین از تخته‌های کانبانتون به تنهایی استفاده کنین و فقط از اون تو کامپیوترتون استفاده کنین، یکی از بهترین نرم‌افزارها که رایگان هم هست Portable Kanban هست. خیلی انعطاف‌پذیر و حرفه‌ایه.

نرم‌افزار Trello

اگه فکر می‌کنین ممکنه بعضی وقت‌ها بخواین کسای دیگه‌ای رو هم تو تخته‌های کانبان خودتون مشارکت بدین (برای من زیاد پیش میاد) و ترجیح می‌دین که علاوه بر کامپیوترتون تو موبایل هم به تخته‌ها دسترسی داشته باشین، بهترین نرم‌افزاری که من می‌شناسم Trello هست. من مدت زیادیه که از این نرم‌افزار استفاده می‌کنم و واقعا هم ازش راضی هستم.