پروفایل برنامه‌ریزی و کنترل پروژه
نادر خرمی راد

توزیع هزینه در پراجکت

تو اکثر نرم‌افزارهای برنامه‌ریزی دو جور هزینه وجود داره:

  • هزینه‌ای که بر اساس کارکرد منابع تعریف می‌شه
  • هزینه مستقل از منبع

هزینه مستقل از منبع پراجکت تو فیلد Fixed Cost وارد می‌شه. اگه مقداری تو فیلد Cost وارد کنین هم عملا مابه‌التفاوتش با هزینه منابع (اگه وجود داشته باشه) می‌ره تو همون فیلد Fixed Cost.

یه راه دیگه برای تعریف هزینه‌های مستقل از منبع تو پراجکت، استفاده از منابع هزینه هست (منظور Cost Resourc هست). می‌دونم که اسمش به نظر عجیب میاد، ولی این نوع منبع با منابع معمولی، یعنی منابع انسانی و ماشین آلات و مصالح فرق داره و عملا برای پیاده‌سازی هزینه‌های مستقل از منبعه. امتیازش به Fixed Cost اینه که انعطاف‌پذیری بیشتری داره و می‌شه باهاش هزینه‌های ثابت رو دسته‌بندی کرد و …

فقط مشکلش اینه که منابع هزینه تو محاسبات تحلیل ارزش کسب شده در نظر گرفته نمی‌شن. مایکروسافت فلسفه‌ای برای این ماجرا داره، ولی در هر حال باعث می‌شه که این فیلد زیاد کاربردی نباشه.

راه تعریف هزینه‌های مستقل از منبع تو پریماورا، استفاده از expense هست. رفتارش نزدیک به منابع هزینه پراجکته، ولی بر خلاف اون تو محاسبات تحلیل ارزش کسب شده هم میاد.

این از هزینه مستقل از منبع. هزینه وابسه به منبع هم که با منابع تعریف می‌شه.

تو پراجکت دوتا فیلد Fixed Cost Accrual برای هزینه‌های مستقل از منبع و Accrue At برای هزینه‌های منابع وجود داره که مشخص می‌کنه هزینه اون‌ها چه موقع خرج می‌شه و هرکدوم از اون‌ها سه‌تا گزینه دارن، هزینه در ابتدای کار، هزینه در انتهای کار و هزینه به طور یکدست در طول مدت کار (این آخری پیش‌فرضه):

  • Start
  • Prorated
  • End

خیلی‌ها با دیدن این گزینه‌ها نا امید می‌شن. دلشون می‌خواد ترکیب‌های متنوع‌تری از هزینه داشته باشن… مثلا توزیع نرمال و مثلثی.

حالا این‌ها رو از کجا بیاریم؟

می‌شه شیوه توزیع کار منبع در مدت زمان اجرای فعالیت رو به این شکل و با چنین الگوهایی تعیین کرد. این مشخصه تو فیلد Work Contour وارد می‌شه.

وقتی مقدار رو تغییر بدین، منبع تو روزهای مختلف مقدار کارهای متفاوتی خواهد داشت. به تناظر این تغییر، هزینه وابسته به منبع که خودش بر اساس مقدار کار منبع و مقدار هزینه هر ساعت کارش مشخص می‌شه هم تغییر می‌کنه. یعنی عملا همین الگوهایی که بالا می‌بینین رو وقتی برای کار وارد می‌کنیم، عملا الگوی هزینه هم مشخص می‌شه.

اگه خواستین از این‌جور کارها بکنین حواستون باشه که باید نوع فعالیت رو به دقت مشخص کنین، وگرنه رفتارهای فعالیت مطابق انتظارتون نخواهد بود.

برای هزینه‌های مستقل از منبع چطوری می‌شه الگو تعریف کرد؟ نمی‌شه!