پروفایل برنامه‌ریزی و کنترل پروژه
نادر خرمی راد

نمودارهای سه بعدی

سوال: چه زمانی از نمودارهای سه‌بعدی استفاده کنیم؟

راستش تا حالا کسی از مخاطب‌های سایت چنین سوالی از من نپرسیده، ولی یه بار که تو دوره آموزش حین خدمت آموزش و پرورش درس می‌دادم این سوال رو زیاد ازم پرسیدن و الان هم یه گزارش پیشرفت جلومه که نمودارهاش سه‌بعدی‌ان. به این خاطره که می‌خوام به این سوال جواب بدم.

سوال: چه زمانی از نمودارهای سه‌بعدی استفاده کنیم؟

پاسخ: هیچوقت!

نمودارهای سه‌بعدی هیچ نکته مثبتی ندارن و خواناییشون هم همیشه کمتر از نمودارهای دو بعدیه. در نتیجه هیچ دلیلی نداریم که ازشون استفاده کنیم.

بعضی‌ها احساس می‌کنن نمودارهای سه‌بعدی قشنگ‌ترن و به همین خاطر ازشون استفاده می‌کنن. به نظر من قشنگ‌تر هم نیستن. از اون گذشته، اگه زیبایی براتون اهمیت داره، همیشه می‌تونین به روش‌های حرفه‌ای‌تری گزارش‌هاتون رو زیبا کنین، طوری که همراه با زیباتر شدن، خواناتر هم بشن. اگه دوست دارین تو این زمینه پیشرفت کنین، باید کتاب‌هایی که درباره Information Visualization نوشته شده رو بخونین و در این بین کتاب‌های استیفن فیو از واجبات هستن. این اسم براتون آشنا نیست؟ این آدم همونیه که نمودارهای گلوله‌ای رو ابداع کرده.

اگه می‌خواین بپرسین که “اگه نمودارهای سه‌بعدی به درد نمی‌خورن، اصلا چرا اکسل همچین چیزی داره؟”، جواب من اینه که “برای این‌که قابلیتی از نرم‌افزارهای رقیب کم نداشته باشه” و اگه بپرسین نرم‌افزارهای رقیب چرا چنین قابلیتی دارن، جواب اینه که “چون تو رقابت هر قابلیتی که ممکنه کسی به هر دلیلی بخواد ازش استفاده کنه امتیاز حساب می‌شه”.

توجه داشته باشین که خیلی از کارهایی که “می‌تونین” تو اکسل انجام بدین کارهای درستی نیستن. مثلا می‌تونین محور عمودی نمودارهاتون رو تنظیم کنین که به جای صفر از عدد بزرگ‌تری شروع بشه؛ ولی این کار حداقل تو صنف ما اصلا معنی نداره و فریب دادن مخاطب به حساب میاد.