پروفایل برنامه‌ریزی و کنترل پروژه
نادر خرمی راد

ژورنالیست باشید

اگه می‌خواین به زمان و کارهایی که می‌کنین مسلط باشین، حتما باید یه “ژورنال” داشته باشین: یه فایل ورد یا اکسل یا حتی فایلی که با نرم‌افزارهای مخصوص این کار ساخته می‌شه. باید تمام کارهایی که در طول روز می‌کنین و مدت زمانی که برای هرکدوم صرف می‌کنین رو تو فایل وارد کنین.

خیلی مشخصه که یه فایده این کار اینه که بعدا می‌تونین به فایل مراجعه کنین و جواب بعضی سوال‌هاتون رو پیدا کنین (فلان گزارش رو چه تاریخی برای بهمان جا فرستادم؟)؛ ولی این اهمیت زیادی نداره.

فایده اصلی اینه که می‌فهمین زمانتون رو چطوری صرف می‌کنین. واقعیت اینه که همه مدت زیادی از زمانمون رو صرف کارهای کم ارزش می‌کنیم و اگه اون زمان رو کم کنیم و بذاریمش برای کارهای مهم‌تر، خیلی موفق‌تر خواهیم بود. برای این کار باید مدت زمانی که برای هر نوع کاری صرف می‌کنین رو مشخص کنین و میزان محصولی که به دست آوردین رو هم حساب کنین. بعد از این‌که اطلاعات چند ماه رو تحلیل کنین (که قطعا یه کارشناس برنامه‌ریزی و کنترل پروژه باید خیلی تو این کار وارد باشه)، مطمئنا تحت تاثیر جواب‌ها قرار می‌گیرین. قدم بعدی اینه که برای تغییر سیستمتون برنامه‌ریزی کنین و همچنان ارزیابی رو ادامه بدین. می‌دونم که اکثرا تا حالا چنین کاری نکردین؛ این همون ماجرای کوزه‌گریه که از کوزه شکسته آب می‌خوره. یه کم هم به فکر خودتون باشین.

نکته مهمی که وجود داره اینه که تو این ماجرا علاوه بر محصول‌های مستقیم به محصول‌های غیر مستقیم هم توجه کنین. مثلا ممکنه یه ابهامی توی کار براتون پیش بیاد و به جای این‌که نیم ساعته یه راه حل موضعی انتخاب کنین و مشکل رو حل کنین، یه هفته مطالعه می‌کنین تا بتونین مسئله رو ریشه‌ای حل کنین. آیا به اندازه زمان یک هفته‌تون ضرر کردین؟ نه، شما پیشرفت کردین و این یعنی سود غیر مستقیم؛ یعنی سود بیشتری که می‌تونین در آینده ببرین. این کار یه سرمایه‌گذاریه.

یه مثال دیگه. فرض کنین به جای این‌که تو شرکت A کار کنین که ماهی a تومن بهتون می‌ده و کارهای هیجان انگیزی نداره، تو شرکت B کار می‌کنین که ماهی 0.7a تومن بهتون می‌ده و در عوض کارهاش خیلی حرفه‌ای هستن، تیم خوبی داره، پروژه‌های مهم انجام می‌ده و … الان شما اشتباه کردین؟ شاید آره و شاید نه، باید مسئله رو بررسی کرد و با گزینه‌های جانشین مقایسه کرد، ولی به هر حال اگه B رو به جای A انتخاب کنین، برای آینده‌تون سرمایه‌گذاری کردین.

بگذریم؛ صحبت درباره ثبت کارهای روزانه بود. به شما اطمینان می‌دم که اگه این کار رو انجام بدین و حتی تحلیلی هم انجام ندین، ناخودآگاه تاثیر مثبتی تو زندگیتون می‌ذاره. این ماجرا برای آزادکارها (freelancer) خیلی مهم‌تر هم هست.